PIERWSZY DZWONEK 02 września 2019 rok

Kończą się wakacje; dla jednych za krótkie, dla innych, zbyt długie. Może były to  wakacje spędzane w górach, może nad morzem; na  koloniach, obozach, u babci, u cioci w USA, lub po prostu w  domu, w kraju, czy za granicą. Wszystko w  zależności od pomysłu i  możliwości. Ważne, aby  naładowały akumulatory. Uczniowie i nauczyciele wypoczęci, opaleni, bogatsi o wakacyjne przygody powracają do szkół. I znów może ten sam budynek, sale lekcyjne, zeszyty, podręczniki.Czy tak ? Szkoła  to przede wszystkim   l u d z i e !   Ludzie, którzy ją tworzą, ich zaangażowanie , współdziałanie i zwykła ludzka  życzliwość.  Aby to dobrze funkcjonowało trzy podmioty winny się wzajemnie wspierać,  to jest nauczyciele, uczniowie i rodzice. 

Nauczyciel  nie może być tylko dobrym rzemieślnikiem. Praca nauczyciela  nie polega na przekazywaniu wiedzy w postaci haseł encyklopedycznych, ale wymaga wysiłku, by najpierw zbudować autorytet, a następnie być przewodnikiem  ucznia po krainie  wiedzy.  Praca nauczyciela jest zawsze pracą wychowawczą. Nie da się oddzielić nauczania  i wychowania. Zawód nauczyciela  to powołanie; nie może ono być li tylko sloganem. 

Współczesna szkoła nie  może dobrze  funkcjonować bez udziału rodziców. Św. Jan Paweł II pisał: “Bezpośrednimi wychowawcami w stosunku do swoich dzieci pozostają  zawsze na pierwszym miejscu rodzice…”.

W Nowym 2019/2020 Roku szkolnym   życzymy, aby spełniły  się ich marzenia, by zdobywana wiedza umożliwiała im kolejne sukcesy. By szkoła była tym miejscem, do którego z chęcią będą powracać.  Niech uczniom nie zabraknie energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu  swoich pasji i kształtowaniu charakterów. Dla nauczycieli niech będzie to rok nowych wyzwań. Rodzicom cierpliwości, konsekwencji, a głównie miłości w  wychowywaniu dzieci. Niech Wszyscy zdobywają także Bożą Mądrość. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *