28. NIEDZIELA ZWYKŁA – 13.10.2019 R.

‘Zmierzając do Jeruzalem przechodził przez  Samarię i Galileę” (Łk 17, 11).

Postacią centralną słuchanej perykopy ewangelicznej w 28 niedzielę zwykłą jest Chrystus, “zmierzający do Jeruzalem. Niektórzy uważają, ze jest nią Samarytanin. Można to jednak sformułować, że  “Miłość przekracza wszelkie granice”.  Jezus w drodze do Jeruzalem, gdzie  się wypełni z woli Ojca zbawienie wszystkich, przekracza, łamie granice, które dzielą Galileę i Samarię, czyli Żydów i Samarytan.  Podróż do Jeruzalem ma znaczenie historio-zbawcze, to droga do zbawienia, które będzie szczytem miłości do Ojca i do ludzi; Jezus krocząc tą drogą znosi i przezwycięża raz na zawsze  granice między Żydami i Samarytanami; są to granice narodowe i religijne; prawdziwa granica przekracza granice, łączy, a nie dzieli.

Jezus łamie nie tylko bariery rasowe i religijne, lecz również społeczne: “Wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych”. Chrystus przywraca ich do  społeczności ludzi zbawionych. Miłość Chrystusa nie zatrzymuje się przed żadną granicą.  Trzeba i nam całkowicie zaufać tej łączącej i uzdrawiającej miłości Jezusa. Jak ci trędowaci !  Droga Jezusa jest drogą Jego uczniów. Jeżeli Jezus burzył granice  wrogości i nienawiści, to nie może się przed nimi zatrzymać uczeń Jezusa.  Być świadkiem miłości, to znaczy przede wszystkim  świadczyć o jej mocy w przezwyciężaniu granic między ludźmi.  Prawdziwa miłość bowiem nie zna granic.

Wraz z Samarytaninem “Gdy idziemy poprzez świat ,chwalmy Boga, w każdym miejscu, w każdy czas, chwalmy Boga. Nie ma w  życiu zbędnych dni, każda chwila ważna jest, w każdej zobacz Bożą myśl”  (piosenka religijna).

Z darem modlitwy za wszystkich,którzy przechodzą z pomocą innym, –                     + Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *