CHRZEST PAŃSKI – 09.01.22 r.

„A gdy Jezus się modlił, otworzyło się  niebo i Duch Święty zstąpił na Niego…” (Łk 3, 21).

Po Uroczystości Trzech Króli, obchodzimy święto CHRZTU PAŃSKIEGO. Tym samym dobiega końca liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Betlejem, Jordan, Jerozolima to miejsca przełomowych wydarzeń, których owocem są Sakramenty jako znaki działania  Jezusa Chrystusa, a w przypadku Eucharystii także Jego substancjalnej obecności.

Jezus Chrystus przychodzi nad brzegi Jordanu, tam gdzie nauczał i działał Jan Chrzciciel. Przychodzi nie tylko po to, by spotkać się ze swoim poprzednikiem, ale jeszcze i po to, by nacieszyć się widokiem tłumów, które oczekiwały Mesjasza. Przychodzili tu, wyznawali swoje grzechy i prosili Jana o chrzest pokuty.  O ten sam chrzest przyszedł prosić także Jezus. Tu Chrystus zaczyna realizować jeden z etapów historii zbawienia człowieka. Nad Jordanem spotyka się niebo z ziemią. Podczas chrztu Jezusa, uroczyście przemówił Bóg Ojciec

Podczas chrztu Jezus uczy nas, że chrzest jest wstępem, początkiem drogi, ukazaniem Bogu gotowości serca.  Musi nastąpić trwałe zjednoczenie się z Bogiem. Wyrazem tego ma być nasza modlitwa,  „a gdy modlił się, otworzyło się niebo i dał się słyszeć głos: Tyś jest Syn mój miły, w Tobie mam upodobanie”.  Za przykładem rozmodlonego nad Jordanem Chrystusa, módlmy się także każdego dnia, byśmy dobrze wypełniali nasze życiowe powołanie.

Dzisiejsza niedziela to dzień wdzięczności za nasz chrzest święty, który swego czasu wpisał nas bardziej w serce Boga niż  do księgi parafialnej, oraz za tych, którzy zatroszczyli się o nasze  wychowanie w wierze.

„Panie, Ojcze święty, wszechmogący wieczny Boże, Ty przez cudowne znaki nad wodami Jordanu, objawiłeś nam tajemnicę chrztu nowego…” (z Prefacji).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*