ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE – WIELKI CZWARTEK 2022 r.

Wchodzimy w Święte Triduum Paschalne, szczytowy punkt całego roku liturgicznego, bijące źródło życia.  Dla chrześcijan nie ma ważniejszych świąt.

Ostatnia  wieczerza to wydarzenie, w którym zostało podsumowane całe życie Jezusa.  Na początku wieczerzy myje nogi uczniom, następnie głosi kazanie o miłości jako nowym przykazaniu oraz o Duchu Paraklecie, który uczniów wprowadzi w całą prawdę. uczniowie są zdezorientowani, zajęci rozumowaniem – co się stanie z ich Mistrzem ? !  Przeżywają momenty  wielu pytań odnośnie wspólnych działań i wiele zostaje im ujawnionych.  Dużo rzeczy staje się jaśniejsze.

Zebrał wokół stołu wszystkich swoich, umiłowanych na świecie (por. J 13, 1). On został sługą wszystkich swoich braci. Należy zrozumieć ten przykład Jezusa. Mówi: Dałem wam przykład, abyście i wy czynili to samo !.

Uczestnicząc w  ceremoniach Wielkiego Czwartku, przenośmy się myślą, sercem i modlitwą do Wieczernika,  gdzie Jezus razem z Apostołami spożył Ostatnią Wieczerzę i gdzie ustanowił dwa sakramenty; EUCHARYSTIĘ  i  KAPŁAŃSTWO. W duchu miłości i wdzięczności za te wspaniałe dary, w gorącej modlitwie jednoczmy się z Boskim Mistrzem, by napełnić serca tymi uczuciami, które napełniały kiedyś zgromadzonych razem z Nim w Wieczerniku apostołów.

Pan Wieczernik przygotował, swój zaprasza lud.

Dla nas wszystkich dom otworzył i zastawił stół.

Przyjdźcie z ulic i z opłotków, bowiem mija czas.

Przyjdźcie chorzy i ubodzy, Pan uzdrowi was !

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*