WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

W krzyżu cierpienie, ale w krzyżu zbawienie,

w krzyżu miłości nauka. Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie w boleści sercu zadanej.

Przeżywamy Wielki Piątek – dzień zadumy i refleksji nad niepojętą tajemnicą miłości Boga do człowieka. Liturgia składa się z liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i procesji do Grobu Pańskiego. Zaprasza przede wszystkim do rozważenia biblijnego opisu męki Pańskiej,  a następnie do adoracji i uczczenia krzyża świętego.

Liturgia rozpocznie się w milczeniu, jakby kontynuując liturgie Wielkiego Czwartku, zakończoną bez błogosławieństwa i bez rozesłania. Milczenie na początku wyraża dojmującą przepaść między miłością Boga, a ludzkim grzechem. Jest też wyrazem przyznania, że nie mamy szans ani przeprosić Boga, ani Mu zadośćuczynić. Nasza nadzieja jest tylko w miłosierdziu Boga  i w dziele zbawczym Chrystusa.

Na drodze krzyżowej  Jezus dźwiga   N A S Z    krzyż:  wziął na siebie nasze boleści… A my różnie reagujemy na krzyż… czasem z lękiem, niechęcią, odrzuceniem…

Jezus ne drodze krzyżowej nie pragnie naszej litości, taniego sentymentalizmu, ale szczerej miłości i wdzięczności…  Jak ja reaguje na spotykany w moim życiu krzyż…?

AVE   CRUX   SPES   UNICA   – 

WITAJ  KRZYŻU  NADZIEJO  NASZA  JEDYNA.  (św. Andrzej)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*