22. NIEDZIELA ZWYKŁA – 01.09.2019 r.

Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża,będzie wywyższony”  (Łk 14, 11).

Zakończyły się wakacje. Ruch na ulicach staje się większy, ludzie wracają z urlopów…

Wspominamy 80 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ. Pamiętamy w swoich modlitwach o obrońcach  naszej Ojczyzny, którzy polegli w walkach wojennych. Ich ofiarność , męstwo i  pokora niech będą dla nas wzorem postępowania w dzisiejszym świecie.

Dzieci, młodzież i nauczyciele rozpoczną NOWY ROK SZKOLNY … czas zdobywania wiedzy, doświadczeń życiowych. Pamiętajmy o najmłodszym pokoleniu, aby ich umysły i serca były chłonne na nowe treści.  W szczególny sposób módlmy się za pedagogów, nauczycieli, katechetów – o dary Ducha Świętego na każdy dzień. To od nich w dużej mierze zależy jakie będzie nasze kolejne pokolenie.

A liturgia 22. Niedzieli Zwykłej nieco zaskakuje. Można powiedzieć, że słowa  Pana Jezusa z Ewangelii są wbrew logice tego świata. Nam osobom żyjącym w czasach, gdzie egoizm dominuje na pierwszym miejscu, słowa o zajmowaniu ostatniego miejsca, albo, że kto się poniża będzie wywyższony, mogą drażnić, a nawet bulwersować.  Nie   zrozumiemy tego przesłania naszego Zbawiciela, jeśli nasze serce będzie zatwardziałe, jeśli będziemy widzieli tylko “czubek naszego nosa”, kiedy będziemy panami naszego życia. Głęboka relacja z Panem Jezusem  pokazuje nam, kim naprawdę jesteśmy. Musimy się stać ludźmi pokornymi, znającymi siebie, ze swoimi wadami, słabościami, ale także i zaletami.  Wtedy łatwiej zrozumiemy niedzielną Ewangelię.  Człowiek wywyższony, to człowiek służby wobec Boga i ludzi. To  człowiek znający hierarchię  BÓG – BLIŹNI – JA !

Jezu, który znasz nasze serca, spraw, abyśmy byli ludźmi pokornymi ze wzrokiem skierowanym na Twoje święte Oblicze.Nie pozwól, abyśmy zajmowali miejsca w życiu nie przeznaczone dla nas. 

kl. Mariusz 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *