18. NIEDZIELA ZWYKŁA – 01.08.21 r.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO  (1944).

’Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na  wieki, a który da wam Syn Człowieczy”

To główne przesłanie z dzisiejszej liturgii.  Padają one w okresie, kiedy ludziom żyje się ciężko, czasami doskwiera im dość trudna sytuacja materialna.  No właśnie, może w tym czasie, kiedy nie wszystko układa się pomyślnie , potrzebny jest głos Boży, aby  sprawy wiary, sprawy duchowe, nie zostały zepchnięte na margines naszej codzienności.  Z pewnością sprawy materialne są niezbędne dla nas i naszych bliskich, niemniej jednak nie mogą one stać się priorytetowe.  Dostrzegamy, że stan ducha ogarnął Izraelitów, którzy po wyjściu z niewoli  egipskiej na pustyni, doświadczyli  braku jedzenia, a nawet braku wody. Stąd zaczęli tęsknić za czasami dostatku w Egipcie.  Nawet zaczęli obwiniać Mojżesza, że cierpią głód i pragnienie.   Stali się ludźmi  cierpiącymi niedostatek. I w takiej sytuacji trudno ich pouczać czy upominać.  Bóg zsyła im mannę i przepiórki, a ze skały wytrysnęła woda.  To wszystko jest ważne dla egzystencji człowieka.

Ale… w takich przeżyciach nie możemy zapominać o sprawach duchowych, o Bogu, o niedzielnej Mszy św., o codziennej modlitwie.

„Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat zyskał, jeżeli na duszy swej szkodę poniesie” – pytał i pyta każdego z nas sam Pan Jezus. Swego czasu, podczas jednej z pielgrzymek do Polski, św. Jan Paweł II  przestrzegał; „”Pożądanie rzeczy opanowuje tak  serce ludzkie, że nie ma w nim już niejako miejsca na dobra wyższe, duchowe. Człowiek staje się poniekąd niewolnikiem posiadania i używania, nie bacząc nawet na własną godność, ani też na bliźnich, na samego Boga”.

Każda Eucharystia jest darem Ojca, darem który jest przedłużeniem daru Wcielenia. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Życie, które otrzymujemy w Eucharystii, ma podstawę w Ojcu. Eucharystia pochodzi od Ojca i prowadzi do Ojca.  Doświadczamy tego wyraźnie w liturgii Mszy św. , gdzie wszystko ukierunkowane jest na Ojca.  Modlitwa Eucharystyczna jest dialogiem, w którym Kościół napełniony Duchem Świętym przez Jezusa zwraca się do Ojca. Wychodząc z Eucharystii, powinniśmy powtarzać za  Jezusem; „OTO IDĘ, ABY PEŁNIĆ TWOJĄ WOLĘ, OJCZE”.

Z darem modlitwy  za wszystkich poległych w czasie Powstania Warszawskiego, aby mogli Ciebie uwielbiać na wieki;

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*