4. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 27.03.22 r.

Raduj się Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie – modlimy się podczas Mszy świętej w antyfonie na wejście – LAETARE, IERUSALEM…

Radość jest istotną cechą chrześcijanina i w tym okresie liturgicznym nie przestaje nam przypominać,  iż powinna ona towarzyszyć  chwilom naszego  życia.  Radosne jest oczekiwanie adwentowe;  żywą i płomienną radość przeżywamy w okresie Bożego Narodzenia; później wypływa ona z obcowania z Chrystusem zmartwychwstałym; a dzisiaj, kiedy zbliża się koniec Wielkiego Postu, rozmyślamy o radości Krzyża.

Dzisiejsza niedziela, z powodu pierwszego słowa Antyfony na wejście , tradycyjnie zwie się NIEDZIELĄ  LAETTARE. Przerywa się surowość liturgii wielkopostnej. Kapłani, zamiast fioletowych ornatów zakładają ornaty różowe. Ołtarze można przyozdabiać

Umartwienia, które przeżywamy w okresie Wielkiego Postu, nie powinny zamącić naszej radości wewnętrznej.  Męka jest bowiem wyrazem miłości do ludzi i  zwiastuje Odkupienie. Dlatego chciejmy być ściśle zjednoczeni z Panem, aby również w naszym życiu jeszcze raz powtórzył się ten sam proces: dojścia przez Mękę Jego i Krzyż do chwały i radości Jego Zmartwychwstania. „Krzyżu Chrystusa, bądźże pozdrowiony: gdzie Król świata całego dokonał życia Swojego”.

Jeżeli czasami lękamy się pokuty, zadośćuczynienia, nabierzmy odwagi, świadomi, że czas jest krótki, a nagroda wielka, nieporównywalnie wielka w stosunku do naszego wysiłku. Podążajmy z radością za Jezusem do Jerozolimy, ku Kalwarii, do Krzyża….

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*