NIEDZIELA PALMOWA czyli MĘKI PAŃSKIEJ – 10.04.22 r.

„Wszechmogący, wieczny Boże, uświęć + te gałązki swoim błogosławieństwem + i spraw, abyśmy idąc z radością  za Chrystusem Królem, mogli przez Niego  dojść do wiecznego  Jeruzalem”.

WIELKI  TYDZIEŃ, który rozpoczynamy stawia nam przed oczy największe tajemnice religii chrześcijańskiej.  Szczególnie ostatnie trzy dni tego tygodnia wtajemniczają nas w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Św. Łukasz, który  będzie w tym Wielkim Tygodniu naszym Ewangelistą, odpowiedzialnym za śmierć Chrystusa czyni szatana.  Powie, że szatan opanował Judasza  (Łk 22, 3) , że pragnął Apostołów z Piotrem na czele przesiać jak pszenicę (Łk 22, 31), wślizgnął się do Ogrodu Oliwnego, że robił wszystko,  aby Chrystus zakończył swe życie śmiercią na krzyżu. nie wiedział o tym, że Jezus przez mękę swoją i śmierć chciał odkupić świat.

Poświęcenie palm przypomina wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy lud nazwał Go Królem i uwielbiał Boga. Kilka dni później, ten sam Król przyjął mękę i śmierć za nasze grzechy, o czym usłyszymy w Ewangelii św. Łukasza. „Śmierć Chrystusa  zgładziła nasze winy, a Jego zmartwychwstanie przyniosło nam zbawienie” (prefacja).

HOSANNA SYNOWI DAWIDA,  BŁOGOSŁAWIONY TEN,  KTÓRY  PRZYCHODZI W IMIĘ PAŃSKIE… Warto w najbliższe dni Wielkiego Tygodnia wyciszyć się, aby  czas Triduum Paschalnego  stał się celebracją oczekiwania, spokojnym trwaniem na modlitwie, adoracji i medytacji. To najpiękniejszy i najświętszy czas w roku.  Trwajmy z Jezusem w Wieczerniku,  bądźmy z Nim w Jego samotności w ciemnicy, obecności na Golgocie czy czuwaniu przy Grobie. Wtedy poranek wielkanocny będzie inny….

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*